Zpět na seznam článků

Poznejte nejzvláštnější svatební tradice jinde ve světě!

Někteří cizinci by se jistě podivili, že se na českých svatbách rozbíjí talíře, které se hned vzápětí uklidí, nebo že nevěsta odhodí svou svatební kytici a jiné ženy se po ní vrhají. A kdyby byli svědky takového českého únosu nevěsty, možná by se i vyděsili. Jenže co se podivnosti týče, nemůžou nám jiné země vlastně nic moc vyčítat. Únos nevěsty se provádí i u našich sousedů nebo např. v Rumunsku a jinde dodržují tradice daleko podivnější.

1. Čína - pláč

Měsíc před svatbou musí nevěsta alespoň hodinu denně plakat. 10 dní poté se k ní přidává její matka a za dalších 10 dní její babička (matka matky). Na konci měsíce by takto společně měly plakat všechny ženy v rodině, bok po boku s nevěstou. Nám to sice připadá zvláštní, ale tento pláč má symbolizovat radost a štěstí a někdy dokonce připomíná spíše zpěv.

2. Guatemala – rozbíjení zvonu

V Guatemale se svatební hostina koná v domě ženicha. U dveří přivítá svatebčany ženichova matka, která nad novomanžely rozlomí bílý zvonek naplněný rýží, moukou a obilím. Jedná se o symboly prosperity a hojnosti, které se tímto gestem snáší na novomanžele.

3. Indonésie – zákaz používání koupelny

Na ostrově Borneo je dodnes dodržována tradice, při které je novomanželům zakázáno po dobu 3 dní a 3 nocí od svatby používat koupelnu – a záchod. Z toho důvodu novomanželé na svatební hostině téměř nic nepijí, ani nejedí. Podle pověry jim má vyhýbání se toaletě zajistit dlouhý, spokojený a plodný život, ve kterém zvládnou překonat všechny překážky. Pokud jeden z nich tento zákaz poruší, potká je v manželství velké neštěstí.

4. Izrael – rozbíjení skla

Jedná se o starou židovskou tradici, ve které může mít původ i naše rozbíjení nádobí. Do šátku se vloží sklenice, na kterou poté ženich s nevěstou šlapou, dokud se nerozbije. Tento akt má ukázat, že manželství prochází smutkem i radostí, ale oba novomanželé jím projdou společně až do konce.

5. Německo – řezání dřeva

Stará německá tradice, která se dnes dodržuje jen zřídka, a mnohdy spíše pro pobavení než z úcty k tradicím. Novomanželé musí s pomocí dvouruční pily přeříznout kus dřeva. Někdy je to jen malé polínko, ale jsou-li svatebčané zvláště škodolibí, potrápí se novomanželé nad pořádným polenem. Někdy navíc dostanou pilu, která je úplně tupá. To, jak úspěšně tento úkol zvládnou, má ukázat, jak dobře umí spolupracovat a překonávat překážky a jak dobře se jim bude v nastávajícím manželství dařit.

6. Portoriko – nevěsta jako panenka

Na hostině je umístěn stůl, v jehož středu stojí panenka, která vypadá přesně jako nevěsta. Ta má na sobě zaklínadla a talismany, které později vyměňují svatebčané za peníze, které k panence pokládají.

7. Súdán – dvě děti a náhradní manžel

Nuerové patří mezi nejpočetnější etnikum v Súdánu, žije jich zde asi milion. Ženich se zde může oženit pouze v případě, že za svou nastávající zaplatí určený obnos – v kravách. A manželství není považováno za oficiálně uzavřené, dokud žena nepočne 2 děti. Narodí-li se jí pouze jedno, má muž právo manželství anulovat. Pokud muž zemře, musí na jeho místo nastoupit jeho bratr, který se automaticky stává novým manželem.