Zpět na seznam článků

Zpověď nevěsty Karly: Jak by řekla Carrie Bradshaw: Mám svýho Pana Božskýho.

Téměř každé nevěstě se před svatbou zdá nějaká ta noční můra o svatbě. Umazané šaty, vyrážka na obličeji, ženich nepřijde - to vše se vám může honit hlavou. Možná i vás teď takové můry trápí. Dnes se ale díky nevěstě Karle můžete uklidnit. Popsala nám krásně jich svatební den a Vy se máte na co těšit :) 

 

 

 

Jak bys Vás představila? Řekni nám na úvod něco o Vás, například, co Vás spojilo?

Jmenuji se Karla, pracuji jako externí redaktorka a copywriterka, aktivně se věnuji hudbě, jsem společenská a miluju legraci. Můj manžel Lukáš je o čtyři roky mladší než já, pracuje v zahraničí a momentálně si v Česku zařizuje své vlastní podnikání. Miluji na něm jeho cílevědomost, smysl pro humor a obětavost. Hraje na bicí a láska k hudbě nás také spojila. Hráli jsme spolu v kapele, vystupovali a trávili veškerý volný čas společně. Nejlepší přátelství přerostlo v lásku a tak mne Lukáš loni také požádal o ruku. Jeho nejlegračnější vlastností je to, že vlastně vůbec není romantický, tudíž ani u žádosti o ruku jsem nečekala žádné svíčky a mexickou kapelu pod balkonem :) Rozhodně jsem však souhlasila, protože najít spřízněnou duši, která vás chápe a podporuje, dokonale vás zná a bere vás se všemi nedokonalostmi - je dnes k nezaplacení.

Co jste zařizovali jako první věc po zasnoubení?

Jako první věc po zasnoubení jsme celou věc oznámili rodinám a paradoxně první příprava byla výběr barvy. Zvolili jsme tmavě modrou v kombinaci s šedo-stříbrnou a asi nejvíc času nám dalo shánění svatební kapely. Ono totiž, když se berou muzikanti, chtějí si přece jen svatbu užít a nestrávit ji na pódiu. Podařilo se nám s pomocí rodiny uspořádat celou svatbu za tři měsíce! 

Jak ses cítila den před svatbou? Kdo byl více nervóznější, ty nebo Lukáš?

Lukáš mé rodiče o ruku požádal s kyticí v ruce, a jelikož ho moje rodina od začátku milovala, svolila. Kupodivu noc před svatbou probíhala velmi klidně, dali jsme si s rodiči sklenku vína a šli i celkem pozdě spát. Lukáš mi poté ve dvě ráno napsal smsku, že nemůže usnout - takže již asi tušíte, kdo z nás by z celé svatby více nervózní. 

Zařizovala jsi něco na poslední chvíli, nebo sis jen na plno užívala atmosféru?  

Dá se říct, že jsme měli velké štěstí. S přípravami nám opravdu pomáhala celá rodina, skoro na nic jsme nešáhli sami a jen přikyvovali. Užívala jsem si krásnou atmosféru od rána až do večera a cítila jsem se jako princezna hýčkaná celým světem. Ženich dostal předem falešnou nevěstu, kterou si samozřejmě musel vyplatit a když se naše oči poprvé střetli, dojetím jsme nedýchali. 

Máš nějakou radu nastávajícím nevěstám, aby si dávaly na něco pozor?

Nejvíc pozor bychom si asi příště dali na pomlku mezi svatebním focením a zábavou pro hosty. Je pravda, že samotné focení novomanželů trvalo něco přes hodinu a půl a dle mého se pak hosté na hostině nudili, protože se v tuto dobu nic nedělo. Bylo sice již po obědě a panovala jakási siesta, ale budoucím nevěstám rozhodně doporučuju tuto mezeru vyplnit zábavným programem. 

Koho jste volili za svědky? Kamarády, nebo někoho z rodiny?

Za svědka šla ženichovi jeho sestra, mně nejlepší kamarádka, která se zároveň ujala i mé rozlučky se svobodou. Vše dokonale naplánovala, na svatbě byla úžasná a po svatbě jsem ji donesla jako poděkování malý šperk a kytici růží. Byla totiž pohotová a dbala všech detailů, např.:
- při obřadu jsem ztratila náušnici, svědkyně neváhala a okamžitě mi nasadila ty své. Sama zůstala bez náušnic celou svatbu.
- při gratulacích se mému muži draly slzy do očí, svědkyně přispěchala a okamžitě mu do dlaně vložila kapesník.
- zařídila svatební noviny a spolu s manželovou sestřenicí koordinovala i výzdobu sálu

Jak jste měli Váš den časově rozvrhnutý? Probíhalo vše podle plánu?

Dá se říct, že celý svatební den probíhal podle plánu. Naše svatba byla trochu netradiční v tom, že si ženich, jak bývá zvykem, nepřijel pro nevěstu, ale nevěsta si přijela pro něj. Manželova strana je totiž velmi rozsáhlá, moje činila sotva 15 lidí. Mí rodiče navíc žijí v menším bytě 2+1, manželova rodina vlastní obrovský dům s ještě větší zahradou, kde pro všechny hosty také uspořádali menší svatební pohoštění před odjezdem do kostela. Přijeli jsme si tedy pro ženicha domů, samozřejmě nechyběla falešná nevěsta a po cestě také šraňkování, které bez našeho vědomí zařídili naši skvělí sousedé. 

Kde se odehrával Váš obřad? Co Vás nejvíce dojalo? Zažili jste nějaké překvapení?

Obřad probíhal v kostele, protože jsme věřící a celá kostelní atmosféra má své neocenitelné kouzlo. Přátelé muzikanti pro nás navíc měli překvapení - zahráli nám naši oblíbenou píseň a část rodiny se také účastnila kostelní scholy. Sliby jsme si četli sami, stejně jako Čtení z bible a moc jsme si to užili. Báli jsme se, že bude obřad natolik dojemný, že padne nějaká ta slza. Naštěstí jsme to vydrželi až do gratulací od rodiny. Přála jsem si od začátku malou svatbu, ale manžel má opravdu velikou rodinu a nakonec jsem ráda, že s námi oni všichni strávili náš nejkrásnější den.  Krásnou tečkou za obřadem bylo také překvapení od manželova učitele hry na bicí. Dovedl před kostel své učence a jakmile jsme po obřadu vyšli ven, krásně nám zabubnovali a samozřejmě nechali pro manžela také sólo, aby se předvedl celé rodině - bylo to dojemné a kouzelné!


Kdo ti pekl svatební cukroví a dort? A co focení? Jak to jsi zvládala?

Svatební dort i cukroví nám upekla kamarádka ze stejné vsi a mnoho dalších dobrot zařídila tchýně s celou svou rodinou. I my jsme s našima upekli pár cukrátek a také jsme se postarali o květiny a šaty pro družičky. Má dcera nám při obřadě nesla prstýnky a tato chvíle byla opravdu jedna z nejhezčích. Focení bylo zábavné a užili jsme si ho. Protože se mi podpatky bořily do hlíny na louce, musela jsem si půjčit boty od švagra. Ve výsledku z toho vznikla jedna z nejlepších fotek.

Měli jste klasický první tanec, nebo jste to pojali originálněji?

Co se týče našeho novomanželského tance, ten byl pro všechny zúčastněné asi největším překvapením - i když! Přece jen jsme muzikanti a píseň jsme si sami předem nazpívali v profi studiu - byl to Hlavolam od Chinaski. Písnička nás dva spojila, protože jsme ji spolu také zpívali v kapele. Volba tedy byla jasná. 

Jaká byla tvá svatební kytice? Podle čeho jsi ji vybírala?

Svatební kytici jsem si sama nevybrala, jen jsem řekla, jaké květiny bych v ní chtěla mít. Jednalo se o bílé růže, které miluju, a ženich mi ji poté předal. Měli jsme také podobné kytice pro maminky a mini verze pro družičky. Svědkyně od nás dostaly květinové náramky. Také jsem měla náhradní kytici na házení, kterou chytila moje svědkyně :) snad tedy bude příští rok svatba!!

Dodržovali jste nějaké svatební tradice a zvyky? A kolik jste měli svatebních hostů?

Svatební zvyky jsme příliš nedodrželi. Svědkyně pro nás připravily hry, jako např. hledání ženicha podle nosu, hledání nevěsty podle nohy apod. Měly připravené také hry pro děti, kterých na svatbě bylo požehnaně. Dohromady i s odpoledními přáteli na naši svatbu dorazilo 90 lidí. Jaké byly tvé svatební šaty? Vydržela jsi v nich celý den?

O svých svatebních šatech jsem měla poměrně jasnou představu. Mám tetování přes celé rameno a chtěla jsem ho v kostele zakrýt. Zvolila jsem tedy šaty s dlouhým krajkovým rukávem, ve kterých jsem se cítila jako víla. Čtyři družičky dostaly také své vysněné šaty, ale po svatbě tedy vypadaly katastrofálně :)) Naštěstí jsme za jejich čistění nic nedopláceli. Připravte se, že děti oblečení pěkně zamažou. A to nám nepršelo :) Já osobně jsem v šatech vydržela celý den i noc, přece jen se člověk chce cítit jako princezna co nejdéle. Také byla legrace, když mě z nich ženich v noci soukal :D . Boty jsem ale kolem desáté večer vyměnila za tenisky. 

Jaké bylo ráno a jak jste trávili první den coby novomanželé?

Následující den jsme ještě bohatě pohostili sousedy a kolegy v práci. Všem jsme donesly výslužky.  Zbylo nám toho opravdu hodně a ještě teď mám v lednici zamražené cukroví a půlku dortu. 

Měla bys pro nevěsty, které jsou zatím ve fázi připrav nějakou radu?

Dle mého je na každé svatbě nejdůležitější, aby se všichni hosté dobře bavili, hrála pěkná hudba a byl dostatek jídla. Důležitý je také zasedací pořádek. Na velké svatbě se mohou setkat páry, které spolu zrovna nemluví a není dobré je posadit blízko sebe. Mnoho manželů může mít také rozvedené rodiče apod. Starší generaci vždy posaďte k sobě a mladé zvlášť. 

Závěrem:
Modlila jsem se, aby nám nepršelo a zároveň jsem se děsila velkého vedra. Přece jen se svatba konala na začátku srpna. Nakonec bylo mé přání vyslyšeno a my se těšili z jednadvaceti stupňů, což je pro svatbu asi ta nejlepší teplota. Odpoledne nám krásně svítilo sluníčko a děti si mohly hrát venku. Kdybych znovu plánovala svatbu, asi bych neudělala nic jinak. Jsem spokojená a hlavně už se nikdy vdávat nebudu - mám totiž muže svých snů. Jak by řekla Carrie Bradshaw: Mám svýho Pana Božskýho.

Ještě stále si na své nové příjmení zvykám, zvlášť když sedím v čekárně u doktora a sestra mě zavolá na řadu. I do telefonu se občas představím starým jménem, ale je to otázka času. 

Nyní nás čeká přírustek do rodiny a nemůžeme se dočkat. Jsem konečně opravdu Šťastná!


Vážené nevěsty, staňte se součástí našeho magazínu.

Rádi bychom oslovili právě Vás, které už Váš Den D zažily, abyste se podělily o zážitky a rady pro nevěsty, které svatba teprve čeká. Jistě si představíte tu situaci před svatbou, kde jste si nevěděla rady, nebo v určitých chvílích, co očekávat. Rádi bychom vytvořili sérii článků, kde by se nastávající nevěsty mohly inspirovat anebo pochytit pár rad, jak jinak než od Vás, které mohou říci své osobní zkušenosti. Připravili jsme pro Vás mnoho otázek, na které můžete, dle chuti obsáhleji, nebo stručněji odpovědět. Otázky nemusí být zodpovězeny všechny, jen ty, které Vás nejvíce zaujmou. Pošlete nám i prosím dle Vašeho uvážení fotografie ze svatby, které v magazínu použijeme.

Soubor s otázkami >Ke stažení ZDE< 

Vyplněné prosím odešlete na info@casnasvatbu.cz

Děkujeme za spolupráci a budeme se těšit na Vaše jedinečné příběhy. Přejeme pěkný den :)