Zpět na seznam článků

Romantická, moudrá nebo spolehlivá – co o vás vypovídá barva svatebních šatů?

Svatební šaty mají bezesporu velký význam, zejména pro nevěsty. Pro ty může být výběr těch správných svatebních šatů buď velkou zábavou, nebo noční můrou. Zohledňovat se musí jejich cena, materiál, střih či to, jak se v nich nastávající nevěsta cítí. A aby toho nebylo málo, v dnešní době si nevěsta může vybrat také to, zda se oblékne do tradiční bílé či zvolí něco odvážnějšího. Ať už uvažujete o šatech celých v jiné barvě či chcete jen bílé šaty doplnit barevnými doplňky, tady je symbolika těch nejčastěji volených barev, která by vám mohla rozhodování ulehčit.

1. Bílé svatební šaty

V době středověku bylo zvykem dávat na odiv své bohatství a urozenost pestrobarevnými svatebními šaty z rozličných látek. Teprve anglická královna Viktorie si jako první z vysoce postavených lidí oblékla něžné bílé šaty. A tím inspirovala tisíce a tisíce dalších. Bílá barva symbolizuje především nevinnost, čistotu nebo nový začátek. Méně tradiční, ale také často používanou barvou - a se stejným významem - je slonovinová.

2. Černé svatební šaty 

Někde je černá barva spojována se smutkem, jinde jde naopak o barvu veselou a pozitivní. Žena s černými svatebními šaty či s černými prvky o sobě vypovídá, že je velmi kultivovaná, mocná, ale také záhadná. Černá je rovněž symbolem bohatství.

3. Červené svatební šaty 

Tato barva je odjakživa spojována s láskou či vášní. V hlubším pojetí může symbolizovat také sílu a ráznost.z

4. Fialové svatební šaty 

Síla a moc jsou dvě vlastnosti, které se pojí s touto barvou vzhledem k jejímu častému užívání v církvi nebo u monarchie. Fialová reprezentuje ale také záhadnost, kouzlo či vnitřní sílu, sílu ducha. Světlejší tóny jako například levandulová se pojí s nostalgií a romantikou.

5. Hnědé svatební šaty 

Hnědá je symbolem země, stejně jako ona představuje silné propojení s přírodou, smysl pro pořádek, vitalitu či trpělivost.

6. Modré svatební šaty 

Barva klidu, míru, čistoty a daru života. Syambolizuje také vyrovnanost, bezpečí a nekonečnou oddanost. Světlejší odstíny vypovídají o něžnosti, kdežto tmavší o síle a moudrosti své nositelky.

7. Oranžové svatební šaty 

Mládí, síla, vitalita – to vše představuje oranžová barva. Nevěsty v oranžových šatech jimi o sobě prozrazují, že jsou okázalé a zábavné.

8. Růžové svatební šaty 

Stejně jako bílá je i růžová symbolem nevinnosti, má ale jistý svěží a mladistvý nádech. Růžové svatební šaty zdůrazňují především ženskost a zamilovanost nevěsty a mohou také poukazovat na její koketní povahu.

9. Zelené svatební šaty 

Tato barva je spojována s harmonií a vyrovnaností. Nevěsta oděná v zelených svatebních šatech dává najevo, že je jemná, vynalézavá a umí se přizpůsobit jakékoliv situaci. Zelená barva v olivovém odstínu má lehce tradiční a ne tak odvážný charakter, oproti tomu výraznější odstíny zelené mohou také naznačovat soucit a věrnost.

10. Šedé svatební šaty 

Všichni asi známe označení „šedá jako myš“, které vypovídá spíše o nevýraznosti či nudnosti. Je-li však na šatech, je tato barva spojena především s dospělostí, vyzrálostí, mírem a bezpečím.

11. Stříbrné svatební šaty 

Barva s uklidňujícím účinkem, představuje zodpovědnost, spolehlivost, organizovanost, ale zároveň je spojena s přírodou a zemitostí.

12. Zlaté svatební šaty 

Nejde pouze o barvu symolizující bohatství a hýřivost. Zlatá vypovídá především o radosti ze života a o štěstí. Na jednu stranu může být nevěsta ve zlatých šatech považována za extravagantní, podle symboliky barev jde ale především o mocnou a moudrou ženu.

13. Žluté svatební šaty 

Veselá, radostná barva, je symbolem moudrosti a inteligence, ale zároveň také smyslu pro humor, zvídavosti a cílevědomosti.